Povinné zmluvné poistenie (PZP) je základom poistenia pre všetkých držiteľov motorových vozidiel, vrátane majiteľov motocyklov, motoriek a skútrov. Ako majiteľ motocykla alebo skútra je dôležité vedieť, ako funguje PZP pre tieto vozidlá, ako získať najlepšiu ponuku a na čo si dávať pozor pri uzatváraní poistnej zmluvy. V tomto článku sa pozrieme na kľúčové informácie o PZP pre motocykle a skútre. Ak vás zaujíma automobil, tak si pozrite článok na tému poistenie auta.

PZP pre motocykle a skútre: Základné informácie

PZP pre motocykle a skútre pokrýva škody spôsobené tretím stranám v prípade dopravnej nehody. Platí pre škody na majetku, zranenia alebo úmrtia osôb, ktoré vznikli v dôsledku nehody, za ktorú nesiete zodpovednosť. PZP je povinné pre všetkých majiteľov motocyklov a skútrov a iných typov motocyklov, ktoré sú registrované a prevádzkované na verejných cestách.

Ako získať PZP pre motocykel alebo skúter

 1. Porovnajte ponuky: Pri hľadaní PZP pre váš motocykel alebo skúter je dôležité porovnať ponuky od rôznych poisťovní, aby ste našli najlepšiu cenu a podmienky. Môžete použiť online porovnávače alebo kontaktovať poisťovne priamo.
 2. Zvážte svoje poistné potreby: Pri výbere PZP pre váš motocykel alebo skúter zvážte, aký druh ochrany potrebujete. PZP pokrýva základné škody spôsobené tretím stranám, ale môžete zvážiť aj doplnkové poistenie, ako je havarijné poistenie alebo poistenie proti krádeži.
 3. Vyplňte žiadosť: Po výbere poisťovne a balíčka PZP pre váš motocykel alebo skúter vyplňte žiadosť, ktorá zvyčajne zahŕňa údaje o vozidle, vaše osobné údaje a informácie o vašej jazdnej histórii.
 4. Uzatvorenie zmluvy a platba: Po obdržaní ponuky od poisťovne uzavrite poistnú zmluvu a zaplaťte príslušnú poistnú sumu. Poistenie nad obdržaním platby a uzavretím zmluvy vstúpi do platnosti.
 5. Uchovajte doklady: Po uzatvorení PZP zmluvy pre váš motocykel alebo skúter si uschovajte všetky doklady vrátane zmluvy, zelená karta a potvrdenie o platbe. Tieto dokumenty budete potrebovať v prípade dopravnej nehody alebo iných situácií, kedy bude potrebné preukázať, že máte platné poistenie.

Dôležité tipy pre majiteľov motocyklov a skútrov

 1. Starostlivo si preštudujte zmluvu: Pri uzatváraní PZP zmluvy si dôkladne prečítajte všetky podmienky a zistite, čo je a čo nie je pokryté poistením. Pokiaľ niečomu nerozumiete, neváhajte sa opýtať svojho poisťovacieho zástupcu.
 2. Udržujte svoj motocykel alebo skúter v dobrom stave: Pravidelná údržba a starostlivosť o váš motocykel alebo skúter môže pomôcť predchádzať nehodám a znižovať riziko škôd. To môže tiež ovplyvniť cenu vášho PZP a iných druhov poistenia.
 3. Dodržiavajte dopravné predpisy a bezpečnostné opatrenia: Dodržiavanie dopravných predpisov a bezpečnostných opatrení, ako je nosenie prilby a ochranného oblečenia, môže znížiť riziko nehôd a škôd. To môže tiež ovplyvniť výšku vášho PZP.
 4. Zvážte absolvovanie školenia pre jazdcov: Absolvovanie školenia pre jazdcov motocyklov a skútrov môže zlepšiť vaše jazdné schopnosti a znalosti bezpečnosti, čo môže znížiť riziko nehôd a škôd. Niektoré poisťovne môžu ponúknuť zľavy na PZP pre absolventov takýchto školení.

PZP na motocykel alebo skúter je nevyhnutnou súčasťou vlastníctva a prevádzky týchto vozidiel. Pri výbere PZP je dôležité porovnať ponuky od rôznych poisťovní, zvážiť svoje poistné potreby a dodržiavať všetky dopravné predpisy a bezpečnostné opatrenia. Týmto spôsobom môžete zabezpečiť, že budete chránení v prípade nehôd alebo škôd a zároveň ušetriť peniaze na poistnom.

Doplnkové informácie pre majiteľov motocyklov a skútrov

 1. Informujte sa o zľavách: Niektoré poisťovne ponúkajú zľavy pre majiteľov motocyklov a skútrov, ktorí splnia určité podmienky, ako napríklad absolvovanie školenia pre jazdcov, vlastníctvo bezpečnostných zariadení alebo bezúhonnú jazdnu históriu. Vždy sa informujte o možných zľavách pri výbere PZP.
 2. Zvážte sezónne poistenie: Ak svoj motocykel alebo skúter používate len sezónne, môžete zvážiť sezónne poistenie, ktoré pokrýva obdobie, keď vozidlo aktívne využívate. Táto možnosť môže byť výhodnejšia ako celoročné PZP.
 3. Zabezpečte svoje vozidlo proti krádeži: Zabezpečenie vášho motocykla alebo skútra proti krádeži môže znížiť riziko, že ho stratíte, a zároveň môže zvýšiť šance na jeho nájdenie v prípade krádeže. Zabezpečenie vozidla môže zahŕňať použitie mechanických zámok, elektronických imobilizérov alebo sledovacích zariadení. Niektoré poisťovne môžu ponúknuť zľavy na PZP, ak máte vozidlo zabezpečené proti krádeži.
 4. Uzatvorenie havarijného poistenia: Kým PZP pokrýva škody spôsobené tretím stranám, havarijné poistenie poskytuje ďalšiu ochranu pre váš motocykel alebo skúter. Havarijné poistenie pokrýva škody na vašom vozidle v dôsledku dopravnej nehody, požiaru, krádeže alebo iných udalostí. Uzatvorenie havarijného poistenia môže byť dobrým krokom, ak chcete mať pokoj v mysli a chrániť hodnotu svojho vozidla.

V dnešnom svete je PZP pre motocykel alebo skúter neoddeliteľnou súčasťou zodpovedného jazdca. Uistite sa, že ste dobre informovaní o svojich možnostiach a požiadavkách týkajúcich sa PZP, aby ste mohli v prípade potreby vhodné poistné krytie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *