Povinné zmluvné poistenie (PZP) je základným poistným produktom pre každého vlastníka vozidla. Aj keď je PZP povinné, mnohí ľudia stále majú otázky a nejasnosti o tomto poistení. V tomto článku sa pokúsime odpovedať na najčastejšie otázky o PZP.

 1. Čo je PZP a prečo ho potrebujem?

PZP je povinné poistenie, ktoré pokrýva škody spôsobené vlastníkom vozidla tretím osobám. Jeho hlavným cieľom je chrániť obete dopravných nehôd pred finančnými stratami. Každý vlastník vozidla je povinný mať PZP, aby mohol legálne jazdiť na verejných cestách.

 1. Ako získam PZP?

PZP môžete získať od poisťovne, ktorá poskytuje takéto poistenie. Môžete si vybrať z rôznych spoločností a ponúk. Najjednoduchší spôsob, ako získať PZP, je využiť online služby poisťovní alebo prostredníctvom poistných poradcov.

 1. Ako môžem ušetriť na PZP?

Existuje niekoľko spôsobov, ako ušetriť na PZP. Prvým krokom je porovnať ponuky rôznych poisťovní. Porovnanie cien a služieb vám môže pomôcť nájsť najlepšiu ponuku. Ďalším spôsobom je zvážiť zvýšenie franišy alebo výber špeciálnych zliav, ktoré môžu byť dostupné pre určité skupiny vodičov, napríklad pre mladých alebo skúsených vodičov.

 1. Ako zmeniť poisťovňu alebo zrušiť PZP?

Ak chcete zmeniť poisťovňu alebo zrušiť PZP, musíte kontaktovať svoju súčasnú poisťovňu a požiadať o výpoveď PZP alebo zmenu. Väčšina poisťovní umožňuje výpoveď s určitou výpovednou lehotou. Skontrolujte zmluvné podmienky svojho PZP, aby ste vedeli, aké sú požiadavky na výpoveď alebo zmenu.

 1. Ako dlho trvá, kým PZP nadobudne platnosť?

Platnosť PZP začína v deň, ktorý ste si vybrali pri uzatváraní zmluvy. V prípade online nákupu PZP môže byť platnosť okamžitá alebo nasledujúci deň, ak si to vyžadujete. Pri nákupe prostredníctvom poistného poradcu alebo v pobočke poisťovne môže trvať niekoľko dní, kým vaše PZP nadobudne platnosť, v závislosti od konkrétnej poisťovne a ich interných procesov.

 1. Čo keď sa mi podarí kúpiť dve PZP zmluvy pre rovnaké vozidlo?

Ak sa vám náhodou podarí kúpiť dve PZP zmluvy pre rovnaké vozidlo, mali by ste sa obrátiť na jednu z poisťovní a požiadať o zrušenie redundantnej zmluvy. Väčšina poisťovní sa s touto situáciou dokáže vysporiadať bez problémov a vrátiť vám neoprávnene účtovanú časť poistného.

 1. Ako môžem overiť, či mám platné PZP?

Pre overenie platnosti PZP môžete navštíviť webovú stránku svojej poisťovne alebo kontaktovať ich telefonicky. Mnohé poisťovne poskytujú online overovanie, kde stačí zadať evidenčné číslo vozidla a systém vám poskytne informácie o platnosti vášho PZP. Ak máte fyzický doklad o PZP, mali by ste si skontrolovať dátum platnosti uvedený na doklade.

 1. Čo sa stane, ak budem jazdiť bez PZP?

Jazda bez PZP je nelegálna a môže mať vážne dôsledky. Ak ste chytení bez platného PZP, môže vám byť uložená pokuta, váš automobil môže byť odstavený a v prípade dopravnej nehody budete musieť sami znášať náklady na škody spôsobené tretím stranám.

 1. Ako zmeniť údaje v PZP zmluve?

Ak potrebujete zmeniť údaje vo vašej PZP zmluve, mali by ste sa obrátiť na svoju poisťovňu, ktorá vám s touto zmenou pomôže. Môžete im zaslať e-mail, zavolať alebo navštíviť ich pobočku. U niektorých poisťovní môžete zmeny vykonať aj cez online klientovú zónu. Zmeny údajov sa môžu týkať adresy, telefónneho čísla, údajov o vozidle, údajov o držiteľovi zmluvy alebo iných súvisiacich informácií.

 1. Čo sa stane, ak mi vyprší platnosť PZP a ja si to neuvedomím?

Ak vám vyprší platnosť PZP a neuvedomíte si to, riskujete pokuty a zodpovednosť za škody spôsobené tretím stranám v prípade dopravnej nehody. Preto je dôležité sledovať dátum platnosti vášho PZP a obnoviť ho včas. Väčšina poisťovní posiela upozornenia na obnovu PZP pred jeho skončením. Ak ste nedostali upozornenie alebo si nie ste istí dátumom platnosti vášho PZP, skontrolujte ho na webovej stránke svojej poisťovne alebo sa obráťte na poisťovňu priamo.

 1. Môžem získať zľavu na PZP?

Áno, môžete získať zľavu na PZP. Poisťovne poskytujú rôzne druhy zliav, ako napríklad zľavu za bezpečné jazdenie, zľavu za dlhodobú spoluprácu s poisťovňou alebo zľavu pre nových klientov. Zľavy sa môžu líšiť v závislosti od poisťovne a vašich individuálnych okolností. Preto je dôležité porovnať ponuky rôznych poisťovní a zistiť, ktoré zľavy môžete získať.

Dúfame, že tento článok vám pomohol získať odpovede na najčastejšie otázky o PZP. Ak máte ďalšie otázky alebo potrebujete konkrétne informácie týkajúce sa vášho PZP, neváhajte kontaktovať svoju poisťovňu alebo poistného poradcu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *