Čierna topánka s vysokým opätkomMožno ste si všimli, že podiatri nie sú veľkými fanúšikmi topánok, z ktorých sa idú ľudia zblázniť. Medzi také topánky patria: špicaté topánky, obuv na podpätkoch, ktoré sú pomaly vyššie ako kolená… a proste všetko tomu podobné. Avšak, dôvodom toho nie je diabolský plán podiatra z vás urobiť najnevkusnejšieho človeka na svete. Jednoducho, topánky, ktoré sú považované za najviac trendy modely, sú väčšinou dôvodom mnohopočetných problémov s chodidlami.

Vezmite si taký vybočený palec. Haluxy na základe informácií nie sú vyvolané zle padnúcou obuvou, no takáto obuv tento problém iba zhoršuje. Hallux valgus je zapríčinený vrodenou odchýlkou v chodidle. Tieto dedičné štrukturálne problémy budú vytvárať väčšiu námahu na kĺb kde sa palec nohy spája s prvou predpriehlavkovou kosťou (dlhá kosť spájajúca palec nohy, týčiaca sa do polovice chodidla). Časom táto námaha môže zapríčiniť natiahnutie tkaniva, a teda sa stane menej podporným. To vedie k ďalším odchýlkam kostí. Nakoniec predpriehlavková kosť začne vyčnievať na vnútornej strane vašej nohy a palec začne smerovať na opačnú stranu. Toto väčšinou končí v podobe hrboľčeka na vnútornej strane chodidla, hneď vedľa palca. Hlbšie sa problematikou zaoberajú stránky ako http://orthoinfo.aaos.org/topic.cfm?topic=a00155.

Otázka, ktorá zaujíma skoro každého je tá, či je ťažké alebo dokonca nemožné nosiť obuv. Pravda je taká, že zle padnúce topánky zmenia hallux valgus z mladistvého výtržníka na kriminálnika. Topánky s tesnou špičkou alebo so špicatými podpätkami, pridajú viac námahy na už aj tak vyčerpaný kĺb palca, tiež zhoršia odchýlku chodidla. Dobrá správa je, že niekedy vzdanie sa špicatej, vysokej obuvi vám môže pomôcť strpieť problémy s vybočeným palcom oveľa ľahšie.

Ako zmierniť bolesť

Jediný spôsob ako si natrvalo napraviť vybočený palec je prostredníctvom operácie. Avšak, existuje pár vecí, ktoré vám uľavia od bolesti.

1) Zbavte sa topánok s vysokými podpätkami a úzkou špičkou. Naozaj. Najlepšie topánky pre ľudí trpiacich vybočeným palcom sú tie s extra priestorom na vaše prsty. Tiež im umožnia mať kúsok priestoru na pohyb.

2) Vyhnite sa opätkom vyšším ako 1-2 palce (čím nižšie tým lepšie). Pre niektorých ľudí (nie pre všetkých), práve toto môže byť vykúpenie z ich bolesti zapríčinenou práve vybočeným palcom. Avšak, mnoho ľudí zistí, že potrebujú rozsiahlejšiu liečbu.

3) Niekedy nasadenie korektorov na haluxy zníži tlak vyvíjaný na výbežok a poskytne úľavu.

4) Tejpovanie nohy (môžete sa opýtať svojho podiatra ako to robiť správne) môže tiež pomôcť udržať veci v správnom zoskupení, čiže zredukuje námahu vášho kĺbu.

5) Zápal spojený s vybočeným palcom môžete znížiť priložením ľadu po dobu 20 minút (vždy používajte tenký uterák medzi ľadom a pokožkou), alebo používaním protizápalových liečiv, ako napríklad: ibuprofen. (Váš podiater vám môže príležitostne predpísať účinnejšie protizápalové orálne alebo injekčné liečivo).

6) Niektorým ľuďom pomáha fyzická terapia (hlavne terapia ultrazvukom) k zníženiu bolesti vybočeného palca.

7) Ak váš podiater usúdi, tak by sa mala použiť ortéza, ktorá skúsi napraviť odchýlku spôsobujúcu váš problém. Ortéza slúži aj ako prevencia pred zhoršením vybočeného palca.

Nanešťastie, niekedy ani rôzne liečebné praktiky vám dostatočne nepomôžu s vašim problémom a vy budete pociťovať naďalej bolesť. V tom prípade by ste mali prekonzultovať s vaším podiatrom možnosť chirurgického zákroku a odstránenia haluxov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *