Panáčik a jeho bolesť kĺbovČi už ste to prehnali na tenisovom kurte, alebo ste písali príliš veľa SMS správ, alebo ste príliš ťukali do displeja, tak exituje množstvo dôvodov prečo môže jeden alebo viacero z vašich kĺbov pobolievať. Ak je príčina vášho diskomfortu známa, tak zvyčajne nie je dôvod na paniku (no aj napriek tomu by ste mali vyhľadať lekára, ak bolesť pretrváva). No čo ak vás bolia vaše kĺby a vy neviete prečo? Alebo máte aj iné čudné príznaky, ktoré si neviete vysvetliť?

Vo výnimočných prípadoch môže byť bolesť vašich kĺbov signálom, že sa deje niečo naozaj závažné, ako napr. sexuálne prenášané ochorenie, alebo autoimúnna porucha. Tu vám prinášame prehľad niektorých závažných ochorení, ktoré by vám mohli spôsobovať bolesť.

Infekčná (septická) artritída

Ak sa niekde porežete, alebo si spôsobíte nejaké poranenie a dané miesto si dobre neumyjete, „tak susediaci kĺb sa môže zapáliť prostredníctvom bežných baktérii ako je Staphylococcus aureus alebo Streptococcus,“ tvrdí istý reumatológ zo zdravotníckeho centra v Bratislave. V danej oblasti pocítite výrazný opuch a bolesť kĺbov, na to môžu nasledovať príznaky ako chrípka a triaška/zimnica.

Kolená sú najčastejšie zasiahnuté kĺby, dosť pravdepodobne napádané sú bedrové kĺby, členky a zápästia. Môžete potrebovať intravenózne antibiotiká, a váš doktor možno bude musieť vysať tekutinu so zapáleného kĺbu. Septická artritída u neliečeného kĺbu môže viesť k celotelovej sepse, čo môže byť fatálne.

Dna

Sorry, Paleo fanúšikovia, no príliš veľa proteínov môže byť príliš veľká záťaž pre vaše kĺby. „Ak konzumujete príliš veľa proteínov, tak vaše telo produkuje veľa kyseliny močovej a nemôže ju kompletne vylúčiť z vášho tela,“ vysvetľuje lekár. „To spôsobuje intenzívnu zápalovú reakciu.“ Označuje sa to ako dna, a je to jedna z najbolestivejších druhov artritídy, ktorú môžete zažiť. Príznaky dny ako je horúčosť, opuch, sčervenanie a výrazná bolesť sa zvyčajne objavuje najprv na vašom palci a následne sa rozširuje do ďalších kĺbov.

Predávkovanie proteínmi nie je jediný rizikový faktor. Dnu môžete taktiež dostať z prílišného pitia alkoholu, alebo pitia príliš sladkých nápojov, dehydratácie, alebo z užívania rôznych druhov liekov (ako beta blokátory). Podobne tomu môže prispieť prílišná nadváha.

Lymská borelióza

Kliešť na rukeOdhaduje sa, že každoročne sa na tisíc ľudí prisaje kliešť, ktorý prenáša toto ochorenie. „Kliešť sa zachytí na vašej pokožke aby mohol sať krv z vášho tela, no jeho hlava je nakazená infekciou, ktorá sa dostane do vášho krvného obehu,“ vysvetľuje skúsený lekár. Prvotné príznaky predstavujú malátnosť, horúčku, bolesti hlavy, a v mnohých prípadoch na terč podobajúcu sa vyrážku. „Stále však môže byť problematické ju diagnostikovať, ak sa nenachádzaťe v oblasti s endemickým výskytom kliešťov,“ hovorí.

Ak nezistíte, že máte lýmsku boreliózu a neliečite ju, tak sa baktéria môže rozšíriť do vašich kĺbov, a obzvlášť do kolien. Taktiež sa u vás môže vyvinúť stuhnutosť krku a bolesť rúk a nôh. Časom môže byť ovplyvnené vaše srdce  a celý nervový systém.

Lupus

Táto autoimúnna porucha „môže poškodiť všetky vaše kĺby, ak zostane neliečená,“ tvrdí lekár. Ľudia s lupusom majú precitlivený imunitný systém , ktorý môže omylom napádať kĺby, ako aj kožu, krv, ľadviny, a ďalšie orgány. Spolu s bolestivým opuchom kĺbov sa u vás môže v oblasti líc vytvoriť vyrážka v tvare motýľa, no príznaky sa u každého prejavujú inak. Príznakmi lupusu taktiež môžu byť, strata vlasov, ťažkosti pri dýchaní, problémy s pamäťou,  ústne vredy, a suché oči.

Kvapavka

Toto sexuálne prenosné ochorenie (STD) nepostihuje len vaše genitálie, môže vám taktiež poškodiť kĺby, nakoľko spôsobuje bolestivé ochorenie nazývané  gonokoková artritída. Ženy postihuje častejšie než mužov a prekvapivo sa najčastejšie vyskytuje medzi sexuálne aktívnymi teenegerkami.

Ak ste ju dostali, tak sa vám môže vytvoriť pálivé začervenanie a opuch kĺbu(avšak niektorý ľudia môžu skončiť s niekoľkými zväčšenými a bolestivými kĺbmi), spolu s ďalšími príznakmi takýchto chorôb. Tie môžu vyvolávať pocit pálenia pri močení, alebo zvýšený výtok z penisu, alebo vagíny.

Reumatoidná artritída

O artritíde počúvame v jednom, takže jej uvedenie v tomto zozname nebude až také prekvapujúce. No reumatoidná artritída (RA) je odlišný od (osteoartritídy) vyvolanej z bežného opotrebovania kĺbu, ktorá sa bežne vyvinie s narastajúcim vekom.

RA je autoimunitná porucha, a v neprimeranej miere napáda hlavne ženy: Z viac ako 22 tisíc ľudí, ktorý ju majú je 75% žien. “ Je to znepokojujúce vidieť to u mladých pacientov,“ hovorí reumatológ, ktorý taktiež hovorí, že v poslednej dobe sa stretáva s mamičkami, ktoré majú na rukách taký zápal, že majú problém sa vôbec starať o svoje bábätká.

Klasickými príznakmi RA sú rôzne obštrukcie, opuchnuté kĺby, a za rána pocit stuhnutia. Taktiež pri tom môžete trpieť únavou, horúčkou, alebo stratu telesnej hmotnosti, ktorú si nedokážete vysvetliť.

Hoci sa všetky príznaky bolestí kĺbov vyliečiť nedajú, tak ich vieme aspoň liečiť. Niektoré si budú vyžadovať dávku antibiotík, alebo ďalšie lieky na predpis. Niektoré sa môžu sami od seba časom a odpočinkom zlepšiť. No akékoľvek pretrvávajúce bolesti v kĺboch by mali byť dostatočným dôvodom na to, aby ste vyhľadali svojho obvodného lekára. Ten vám pravdepodobne odporučí návštevu reumatológa, doktora, ktorý sa špecializuje na artritídu, aby sa tak uistil, že pre vás(a váš boľavý kĺb) stanovil tú správnu diagnózu a liečbu, ktorú potrebujete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *