Zdravá žena s klobúkomNaším nohám sa dostáva asi najmenej pozornosti zo všetkých častí nášho tela, aj keď sa od nich očakáva aby nás niesli mnoho kilometrov po celý rok. Tu je niekoľko základných vecí, vďaka ktorým si udržíme nohy v dobrej kondícii.

Mnoho ľudí ignoruje svoje nohy až pokým nenastane nejaký problém. Konkrétne ženy, ak menia ich uzavreté topánky na zimu za letné sandále. To je ten moment, kedy si uvedomia ako zanedbávali svoje nohy a uvidia keď tú suchú kožu, popraskané päty, kurie oká a mozole tak ostanú znepokojené.

Mnoho ochorení nôh vzniká vďaka zanedbávaniu alebo neúmyselnému zneužívaniu, no najväčším vinníkom je práve obuv. Niekoľko pacientov sa mi v minulosti sťažovalo ako si prajú aby „počúvali svoju mamu“ alebo starú mamu ako im hovorili aby nosili padnúcu, pohodlnú obuv.

Veľa z týchto pacientov mi povedalo ako v mladosti išli von a kúpili si pár tých najmodernejších topánok, ktoré si mohli dovoliť (odmietali „nudné“ detské topánky) a teraz toho trpko ľutujú, hlavne ak ich sužuje hallux valgus alebo iný dlhotrvajúci problém zapríčinený topánkami na vysokom podpätku alebo špicatými topánkami.

Tu je 13 tipov ako sa lepšie starať o nohy

 • Krémujte si pravidelne chodidlá
 • Chráňte ich pred pľuzgiermi
 • Chráňte ich pred haluxmi
 • Pravidelne ich kontrolujte
 • Striedajte obuv
 • Používajte uterák na nohy a pravidelne ho meňte
 • Chráňte si nohy na verejných miestach (bazény)
 • Doprajte nohám pedikúru
 • Doprajte nohám masáž
 • Používajte podklad ak si lakujete nechty
 • Vyhľadajte reflexológa
 • Používajte kvalitný krém na opaľovanie
 • Používajte tlmiace vložky alebo protetiky

Jedna z najlepších vecí čo môžeš robiť na pravidelnej báze je krémovanie chodidiel. Dobrá hygiena nôh je základ. Nohy by sa mali umývať pravidelne a dôkladne sušiť, hlavne medzi prstami.

Potom by mal byť aplikovaný ľahký hydratačný krém. Niečo čo má vysoký obsah močoviny, ako napríklad: CCS krém, ktorý je excelentný pre suchú pokožku na rozdiel od „voskovitejších“ prípravkov používaných hlavne pri ekzéme a psoriáze. Taktiež to pomôže pri problémoch s kurím okom a ušetrí vás to od používania prípravkov, ktoré nie sú pre vás odporúčané.

Pľuzgiere by sa nemali praskať ale mali by sa pokryť ochrannou vrstvou a možno trochou antiseptickej masti po dôkladnom umytí a vysušení. Skvelý výrobok, ktorý stojí za kúpu a nosenie so sebou ako prevencia je jeden z Compeed náplastí alebo Band-Aid náplastí.

Ovocná šťavaSú to Band-Air náplasti naplnené gélom, ktoré slúžia ako prevencia pred šuchaním topánky o vašu nohu.

Bolesť vybočeného palca sa môže zmierniť nosením širšej obuvi, špeciálne v oblasti prstov a používaním ochranného gélu dostupného online a v mnohých lekárňach. Cieľom je, udržať tlak preč od kĺbu a nedostať zápal alebo infekciu.

Ak ste diabetik, mali by ste hľadať radu u vášho lekára alebo pediatra k určeniu či máte neuropatiu v chodidlách, a tiež najlepšiu možnosť pravidelnej liečby. Opäť, pretože diabetici majú oveľa väčšie riziko problémov s nohami, musia si ich čistiť, umývať a pravidelne kontrolovať či nemajú odreniny, modriny, rezy alebo infekciu.

Obuv by mala byť menená pravidelne a po použití by mala byť vysušená, aby sa predišlo hubovým infekciám. Ak máte atletickú nohu, najlepšie je vyvariť ponožky a nasprejovať vnútro obuvi s antimykotickým sprejom alebo práškom.

Skvelým nápadom je pravidelne meniť osušku na nohy (áno, používajte osobitne osušku iba na nohy), takže infekcia neprejde z vašich nôh na ostatné časti vášho tela. Baktéria a huby môžu ležať nečinne viac ako 4 týždne.

Vždy noste vhodné sandále alebo inú obuv chrániacu vaše nohy na verejných priestoroch, akými sú bazény a podobne. Vyhnete sa tým problémom s bradavicami a plesňou na nohách.

Skúste si čas od času dopriať domácu pedikúru ponorením nôh do teplého slaného roztoku obsahujúceho Epsomskú alebo morskú soľ. Tieto soli sú úžasné pre pokožku a hubové infekcie nechtov. To vám tiež sa ľahko zbaviť mozoľov a opotrebovanej kože.

Moderné kúpele nôh sú skvelé ak ide o masáže, ktoré budú rozmaznávať vaše nohy. Tieto pohyby sú vhodné aj na varixy. Pred nanesením krému na zjemnenie pät, môžete použiť pilník na nohy ak máte úplne suchú kožu. Nasaďte si ponožky pred tým ako pôjdete do postele, aby krém zotrval na vašich chodidlách dlhšie, a aby neostal na posteľnej bielizni.

Ak sa chystáte si lakovať nechty, uistite sa, že máte podklad, nakoľko  laky (hlavne tmavé odtiene) ničia vaše nechty a zanechávajú krehký necht.

Raz za čas si doprajte dobrú masáž od skúseného reflexológistu. Nie len že to pôsobí uvoľňujúco, tiež to má skvelé účinky pre dobrú cirkuláciu krvi vo vašich chodidlách a dolných končatinách.

Ak navštívite pláž, nezabudnite na kvalitný opaľovací krém na vašu pokožku a nechty. Môže sa zdať, že preháňam, no okrem rizika rakoviny pokožky, môžete stratiť melanín pod nechtami. Nezabúdajte si znovu aplikovať opaľovací krém po vyjdení z vody.

Ak trpíte bolesťou chodidiel alebo päty, môžete si kúpiť gélové vložky alebo podložky pod päty k stlmeniu chodidla a nadvihnutiu klenby nohy. Ak problém pretrváva, mali by ste navštíviť vášho pediatra pre ďalšiu diagnózu.

Väčšina z nás berie nohy ako samozrejmosť, no s trochou starostlivosti, dobrej hygieny a vhodne padnúcej obuvi, vás budú nohy ďalej niesť bez zdravotných problémov, a tiež predídete problémom v budúcnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *